Sünnet Ciddi Bir Operasyondur

Çok eski çağlardan beri uygulanan sünnet dini ve tıbbi nedenlerle gerçekleştirilmektedir. Tıbbi nedenler olarak sünnet derisinin idrar akışını engelleyecek derecede dar olması veya idrar yolu iltihabına sebep olması sayılabilir.

Sünnetin faydaları

  1. Sünnet derisi ile ilgili rahatsızlıkları önler veya giderir.
  2. Penis kanseri riskini azaltır.
  3. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (HIV gibi) insidansını düşürür.
  4. Yeni doğan erkek üriner enfeksiyon insidansını on kat azaltır.

Asırlardır uygulanmakta olan ve basit bir işlem olarak görülen sünnet aslında usulüne uygun yapılmazsa erkek çocuğun psikolojisi ve beden sağlığı üzerine ciddi hasarlar oluşturabilir.

  • Sünnet için ideal yaş; 0-2 ay , 6ay-2 yaş arası ya da 5-8 yaş civarıdır. Ara yaşlar, çocuk Psikolojisinde fallik dönem olarak bilinen ve cinsel organın çocuk için çok önemli olduğu, cinsel organa yapılacak bir müdahalenin , ciddi bir cezalandırma olarak yanlış anlaşılabildiği ve ruhsal travmaya yol açabildiği düşünülen bir dönemdir . Ancak sünnet bir sağlık problemi için yapılacaksa bu bir zorunluluktur ve yaşın önemi yoktur.
  • Aileler sünneti öncelikle bir cerrahi işlem olarak kabul etmelidirler. Basit gibi görünse bile hiçbir cerrahi işlem basit değildir ve bazen geri dönüşü sıkıntılı durumlarla karşılaşılabilir. Küçümsenmeden ve temel cerrahi ilkeden ödün verilmeden yapılmalıdır. Dolayısıyla ideal olanı sünnetin deneyimli cerrahlar tarafından, cerrahi sterilizasyon şartlarının sağlandığı ortamlarda yapılmasıdır. Bilgisiz ve yetkisiz ellerde sünnet telafisi mümkün olmayan hasarlar yaratabilir.
  • Sünnet lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Bunun kararında çocuğun yaşı, o anki psikolojik yapısı, ailenin isteği ve hekimin deneyimi büyük rol oynar. Bölgesel uyuşturma altında dahi yapılan sünnette çocuk acı hissetmese bile korku ve heyecan nedeniyle psikolojik travmaya neden olabilir. Sünnet öncesi iletişim kurulabilen çocuklara bilgi verilmesi bu olumsuzluğu minimale indirir. Sünnet için uygulanan yüzeysel, oldukça güvenli bir anestezi şeklidir. Anestezi öncesinde verilen ilaç çocuğu rahatlatılır ve sünnet stresinden uzaklaşır, çocuğun sünnet öncesi ve sonrasındaki stresli dönemi hatırlamasını engeller.
  • Sünnet öncesinde çocuğun muayenesi yapılmalı, sünnet olmasına engel anatomik bozukluğu olup olmadığına bakılmalı ve özellikle kanama bozukluğu açısından da testleri yapılmalıdır. Bunların atlanması ciddi sıkıntılara yol açabilir .
  • Sünnet konusunda ebeveynlere düşen en büyük görev çocuklarının sünnetinin ideal bir şekilde yapılması için çaba göstermektir. Böylelikle bu konuda kendileri adına karar verilen çocukları istenmeyen ve tehlikeli komplikasyonlardan korumak mümkün olacaktır.

SÜNNET SONRASI ÖNERİLER

Yara Bakımı: Son zamanlarda kullanılan tekniklerde hemen hemen hiç gazlı bez pansumana gerek yoktur. Sadece ilk 2 gün önerilen antibiyotikli merhem günde 2kez dikiş hattı üzerine ve peniste kızarık olan yere sürülür. Sünnette dikiş için kullanılan iplikler kendiliğinden eridiğinden dikiş alma işlemi yoktur. Peniste şişme ve morarma olabilir; herhangi bir ilave tedavi gerektirmez, kendiliğinden geçecektir.

Temizlik –Banyo: Gerektiğinde ilk iki gün yara bölgesini koruyarak banyo yaptırılabilir. İkinci günden sonra iki hafta sabah –akşam 20’şer dakikalık ılık su içinde oturmalıdır. Suya herhangi bir dezenfektan veya başka madde katmaya gerek yoktur, temiz şebeke suyu yeterlidir .

İdrar yapma: Bazen idrar yapmada zorlanma veya acıma olabilir, bunun az görülmesi için operasyon sonunda antibiotikli merhem ince bir klempe bolca sürerek idrar deliğinin dış ağzına sürülür, bol su içilmesi önerilir ve kendiliğinden geçer.

İlaçlar: İki gün süre ile sadece ağrı kesici ilaçları kullanmak yeterlidir. Nadiren beraberinde antibiyotik verilir.

Giysi: İlk üç gün genellikle bol giysiler giyilmeli, sonra günlük kıyafetler giyebilir. Bezlenen çocuklarda bezin yumuşak bağlanmasına dikkat edilmeli, bez sık değiştirilmelidir.

Kontrol: Peniste olağan dışı görüntü, akıntı, idrar yapma güçlüğü olursa hekime başvurulmalıdır. Günümüzde aileler olumsuz görüntülerden şüphelendiklerinde hekime görüntü göndererek bilgi alabilmektedirler.

İDEAL SÜNNET; LOKAL VEYA GENEL ANESTEZİ ALTINDA AĞRISIZ – KANAMASIZ –İYİLEŞME SÜRESİ ERKEN – KOMPLİKASYONSUZ VE ESTETİK SONUÇLARI BAŞARILI OLANIDIR.

AhmetGençbay

Üroloji problemleriniz ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!

Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilir, üroloji hastalıkları ve tedavileri için bilgi alabilirsiniz.

Op.Dr.Ahmet Gençbay Resmi Web Sitesidir.

Op.Dr.Ahmet Gençbay Resmi Web Sitesidir.

ArabicEnglishGermanTurkish